• LT
 • EN
 • RU
 • DE
 • SE
 • NO
 • FR

Minime tarptautinę Vaikiškos knygos dieną

Minime tarptautinę Vaikiškos knygos dieną

Ne veltui klausėme apie jūsų mėgstamiausias knygas. Jų dabar tiek daug ir tokių įvairių, kad kiekvienas — mažas ir didelis — rastų sau mielą, o priežastis kiekvieną kartą būtų vis kita. Taigi, kas padaro gerą vaikišką knygą išskirtine ir kokia tokių leidinių paskirtis? Atsakymas, ko gero, negali būti vienareikšmis, nes per istoriją ji ne vieną kartą keitėsi ir vystėsi. Iki pat XVIII amžiaus vidurio publikuotos knygos vaikams buvo išskirtinai vien vadovėlių tipo leidiniai, dažnai turintys ir religinę potekstę. Tokių knygų tikslas toli gražu nebuvo susijęs su pramogine paskirtimi, kurią taip puikiai žinome šiandien, jos greičiau turėjo pamokyti, patarti, o kartais net pagąsdinti. Knygos, kupinos iliustracijų, nuotykių, pasakų atsirado šiek tiek vėliau. Šį lūžį daugiausiai lėmė socialiniai ir technologiniai pokyčiai, knygas spausdinti tavo lengviau ir pigiau, ėmė keistis požiūris į vaikų auklėjimą ir mokymą, suklestėjo vidurinė klasė.

 

 

Lietuviškos vaikų literatūros istorija prasideda 1846, kai istorikas ir autorius Simonas Daukantas parašė pirmąją knygutę vaikams. Nuo to laiko vaikiška knyga nuėjo ilgą kelią. Šiandien Lietuvoje knygos vaikams yra tam tikra prasme tapusios fenomenu — stebime atsirandančias naujas pasakojimo formas ir žanrus, kūrėjai imasi sudėtingų ir šiuolaikiškų temų. Vis labiau gilinamasi į tai, ko šiuo metu trūksta vaikams, kokie klausimai ir kokios problemos jiems neduoda ramybės ir stengiamasi padėti rasti atsakymus. Taigi, knygos ne tik padeda prasmingai praleisti laiką, lavina vaizduotę, bet ir padeda tobulėti — tereikia domėtis ir pasirinkti tinkamą.

Viena iš geriausių progų susipažinti su naujausiais leidiniais yra įvairūs teminiai renginiai, mugės ir parodos. Vienas iš svarbiausių tokių renginių yra savaitgalį vykstanti Bolonijos vaikų knygų mugė, kurioje susirenka geriausi iš geriausių vaikiškų knygų kūrėjų. Šiame renginyje kasmet prisistato ir mūsų autoriai — specialiame Lietuvos kultūros instituto leidžiamame leidinyje galima susipažinti su geriausiomis per paskutinius penkerius metus išleistomis knygomis vaikams. Čia apžvelgiamos bendros tendencijos, patyrusių ir pirmąsias knygas leidžiančių autorių kūryba. Pavyzdžiui, vos prieš keletą metų pasirodžiusios pirmosios lietuviškos komiksų knygelės greitai rado kelią ir į vaikų širdis. Taip pat — nesudėtingų, kruopščiai apipavidalintų receptų rinkiniai patiems mažiausiems.

 

Knygos vaikams — platus žanras, apimantis grožinę literatūrą, vadovėlius, enciklopedijas, receptų knygas, poeziją, komiksus... Kiekvienais metais šalia jau žinomų autorių vardų atsiranda jaunosios kartos iliustratorių ir rašytojų pavardės. Naujos idėjos, kitokie pasakojimo būdai — visa tai dar kartą užtikrina, kad šis žanras visada išliks vienas iš aktualiausių. 

Kiti tinklaraščio įrašai

Dvidešimt devynerius metus rašoma spaustuvės istorija

Ko gero kiekvienas tikisi gimimo dieną paminėti įsimintinai. Šis balandžio vidurys neabejotinai išskirtinis – pandemijos akivaizdoje pasitikome 29-ąjį spaustuvės KOPA gimtadienį. Nors karantino apribojimai neleido susirinkti visam įmonės kolektyvui ir gyvai užpūsti gimtadienio torto žvakučių, virtualiai dalinomės mintimis apie spaustuvės įkūrimą ir ateities įžvalgas.

Skaityti daugiau

Spaustuvėje KOPA spausdintas leidinys pagerbtas „Knygos meno“ konkurse

Jau tradiciniu tapęs „Knygos meno“ konkursas šiemet vėl negaili liaupsių geriausiems šalies dailininkams, iliustruotojams, dizaineriams, leidėjams bei spaustuvėms. Konkursas vainikuotas Vilniaus knygų mugėje, kurios metu pristatytos bei apdovanotos gražiausios Lietuvoje išleistos 2019 metų knygos. Tai vienas iš svarbiausių kultūrinių renginių šalyje, kasmet nenustojantis stebinti kokybiškais bei kūrybiškumo nestojančiais leidiniais.

Skaityti daugiau

Spaustuvė Kaune:

 • Industrijos g. 12, Biruliskės
 • 54469 Kauno raj.
 • +370 37 301 616

Spaustuvė Vilniuje:

 • M. K. Čiurlionio g. 82A,
 • 03100 Vilnius
 •  +370 37 301 616