• LT
 • EN
 • RU
 • DE
 • SE
 • NO
 • FR

Spalvingi pokyčiai spaustuvėje KOPA

Spalvingi pokyčiai spaustuvėje KOPA

Kalbiname „Gyva Grafika” komandos narius Žygimantą Amelyną ir Tadą Šimkų:

Kaip susibūrė jūsų komanda?
Tadas: Komanda susibūrė studijų laikais. Vilniaus dailės akademija suteikė mums meninį bei idėjinį bagažą ir bendradarbių davė, nes mes su Žygimantu esame kursiokai. Studijavome taikomąją grafiką. Ten ir susipažinome, o trečiasis komandos narys yra mano žmona.

Kaip kilo mintis sujungti gatvės meną, dizainą ir dekorą?
Žygimantas: Labai organiškai. Abu studijavome grafiką, bet buvo didelis noras, kad tavo piešinį pamatytų daugiau žmonių, o sienos tam – puikiai tinkamas paviršius. Todėl mus patraukė gatvės menas, nuo kurio viskas ir prasidėjo. Su interjerais – irgi taip pat, nes siena yra tas paviršius, kuris tuo ir smagus, kad jį pamato daugiau žmonių.
T: Aš daugiau domėjausi gatvės menu, Žygimantas turėjo užsakymą, aš jam paskolinau projektorių ir nuo to laiko dirbame kartu.

Spaustuve KOPA

Spaustuvė KOPA gyva grafika

Dirbate prie įvairių komercinių, meninių projektų. Kokie projektai jums labiausiai prie širdies?
T: Gal būtų galima sakyti, kad meniniai projektai labiau prie širdies, bet jie ne visada būna apmokami. Prie nekomercinių projektų mėgstame prisidėti iš idėjos, jeigu dalyvauti leidžia laikas ir finansai.
Ž: Ypač smagu, kai projekto tikslas teisingas, „gerietiškas“ ar visuomeniškas.
T: Patys esame prisidėję prie gatvės meno festivalio „Nykoka“ organizavimo ir kūrimo Kaune.

Vienas iš labiausiai žinomų jūsų kūrinių – „Senelis išminčius“ ant pastato Lituanica. Kiek laiko užtruko nupiešti piešinį ant fasado? Su kokiais iššūkiais susidūrėte?
T: Truko maždaug mėnesį.
Ž: Buvome išskyrę tris priešus: vėją, lietų ir S. Buškevičių. Bet jis, iš tiesų, visai ne priešas, o draugas.
T: Jis buvo vienas iš pirmųjų mūsų vertintojų, bet padarė mums didelę reklamą, nes žmonės sužinojo apie piešinį. Nors, ko gero, daug kas Kaune net nėra matę to piešinio. Juk yra žmonių, kurie net Laisvės alėjoje buvę prieš dešimt metų.

Jūs tiesiogiai prisidedate, kad miesto erdvės taptų gyvesnėmis ir įvairesnėmis. Kokių sulaukiate reakcijų iš aplinkinių?
Ž: Reakcijos beveik vien teigiamos. Kūriniai tam ir yra vieši, kad apie juos būtų galima diskutuoti. To mes visai nebijome.
T: Tai – kaip meno kūrinys, jis neturi visiems patikti. Svarbu, kad patinka daugumai. O jeigu dauguma sako, kad yra „liuks“, kad yra gerai, įdomu, tai mes suprantam, kad kūrinys pavyko.

Koks yra pats ambicingiausias projektas, kurį norėtumėte įgyvendinti?
T: Norėtume, kad nebūtų apribojimų kuriant menus, kad būtų daugiau laisvės. Pavyzdžiui, Amerikoje per didžiąją depresiją valdžia užsakė tūkstančius viešų paveikslų, kad žmonėms pakeltų nuotaiką, ir tai suveikė. Tai, ambicija tokia ir būtų – turėti tą laisvę ir laisvai siūlyti savo kūrinius.
Ž: Dar pridurčiau, kad ambicingiausias projektas galėtų būti koks nors išskirtinis pastatas ar vieta, kurioje tikrai trūksta tokio piešinio. Norėtųsi, kad pastatas būtų dedikuotas gatvės menui ir turėtų išliekamąją vertę.

Kaip gimė spaustuvėje KOPA kuriamo sienos dekoro idėja? 

Ž: „Užsikabinome“ už pasufleruotos minties, kad norima naujo ir seno sintezės. „Mes spausdiname idėjas“ – yra jūsų šūkis, todėl norėjome, kad ir piešinys sietųsi su jūsų filosofija.
T: Buvo įvairių variantų, bet šis, tiek direktoriaus, tiek darbuotojų nuomone buvo geriausias.
Ž: Vaizduojama senovinė spausdinimo mašina, ko gero, viena iš pirmųjų.
T: O tekstas ir peršviečiamumas atspindi šiuolaikiškumą.
Ž: Smagu, kad KOPA yra tokia moderni spaustuvė, kuri rūpinasi darbuotojų atmosfera, investuoja į jų aplinką. Tuo pačiu, sukuria tam tikrą svarbą, kad ši spaustuvė yra daugiau, negu tik verslas.
T: Įdomu, kai verslas plačiau žiūri į save ir aplinką. Kažkurioje šalyje yra įstatymas, kad kai verslas kuriasi, 2% savo naujo pastato jis skiria meno kūriniui. Lietuvoje šis požiūris dar nėra paplitęs. Bet pamažu verslininkai pradeda atsižvelgti ir į aplinką, kurioje egzistuoja. Tas visuomeniškas požiūris mus džiugina.

Kiti tinklaraščio įrašai

Spaustuvėje KOPA spausdintas leidinys pagerbtas „Knygos meno“ konkurse

Jau tradiciniu tapęs „Knygos meno“ konkursas šiemet vėl negaili liaupsių geriausiems šalies dailininkams, iliustruotojams, dizaineriams, leidėjams bei spaustuvėms. Konkursas vainikuotas Vilniaus knygų mugėje, kurios metu pristatytos bei apdovanotos gražiausios Lietuvoje išleistos 2019 metų knygos. Tai vienas iš svarbiausių kultūrinių renginių šalyje, kasmet nenustojantis stebinti kokybiškais bei kūrybiškumo nestojančiais leidiniais.

Skaityti daugiau

„Memorabilia” Įvertinta dar vienu prestižiniu apdovanojimu

Jau anksčiau ne kartą džiaugėmės šiuo išskirtinės konstrukcijos ir meninės vertės leidiniu, atsiradusiu kūrėjų talento bei fantazijos ir poligrafinės kokybės sandūroje. Šį kartą žinia dar labiau įkvepia – iš didžiulio projektų kiekio „Memorabilia” išsiskyrė prestižiniame dizaino renginyje „Red Dot Award”.

Skaityti daugiau

Spaustuvė Kaune:

 • Industrijos g. 12, Biruliskės
 • 54469 Kauno raj.
 • +370 37 301 616

Spaustuvė Vilniuje:

 • M. K. Čiurlionio g. 82A,
 • 03100 Vilnius
 •  +370 37 301 616