Failų paruošimo spaudai gidas

Trilapiai

Prašome remtis šiuo šablonu ruošiant trijų dalių lankstinukus:

A4 lankstinuko ismatavimai priekine puse

A4 lankstinuko ismatavimai vidine puse

Svarbu! Į vidų sulankstomų gaminių pirmas puslapis (viršelis) turi būti platesnis už kitus. „Armonikėlės“ tipo lankstinukų puslapiai turi būti vienodo dydžio.
Lankstinukų, kuriuose yra daugiau negu viena lenkimo linija (trijų dalių, keturių dalių ir kt.), failai pateikiami kaip lankstinuko išklotinė.

kietvirsio virselio isklotine

Išklotinės matmenys pateikti mm
X – vidinio bloko plotis, Y – vidinio bloko ilgis, Z – nugarėlės storis.

Užlaidos (Bleed)

Užlaidos nereikalingos

Užlaidos reikalingos

Užlaidos reikalingos, kai grafinis vaizdas (fotografijos, tekstas, fonas) tęsiasi iki pat gaminio krašto.
Turi būti paruoštas galutinio formato maketas (trim) + užlaidos (bleed). Užlaidos turi būti ne mažesnės nei 3 mm.

parastes

Užlaidos nereikalingos

Užlaidos reikalingos

Brošiūrose užlaidos privalo būti iš trijų pusių: viršaus (top), apačios (bottom) ir išorės (outside). Vidinėje pusėje (inside) užlaidos nėra būtinos.

Svarbu! Trauktų brošiūrų viršelio išklotinėse, spiralinėse brošiūruose bei kituose gaminiuose (skrajutėse, lankstinukuose, ir kt.) užlaidos privalo būti iš visų pusių.

Užlaidos

Užlaidos nereikalingos

Uzlaidos

Užlaidos reikalingos

Generuodami PDF įsitikinkite, kad nustatymuose nurodėte parinktį „įtraukti užlaidas“.

Rekomenduojame makete nurodyti apipjovimo ir užlaidų žymes. Jos generuojamos automatiškai PDF kūrimo metu nurodant Crop marks parinktį. Apipjovimo žymės turi būti ne arčiau kaip 2 mm iki pjovimo (trim box) ribos.


Spalvos

Papildomos (SPOT) spalvos

SPOT spalvos

Įsitikinkite, kad makete naudojamos papildomos (SPOT) spalvos yra iš „Pantone“ bibliotekos.

Nepalikite SPOT spalvų CMYK darbuose, nes automatinio konvertavimo metu atliktas pakeitimas gali neatikti Jūsų lūkesčio spalvai. Kaip naudojamos SPOT spalvos, paprasčiausia patikrinti „Acrobat PRO“ programoje pasirinkus skaidymo peržiūros (Separation preview) funkciją. Nenaudokite skirtingų „Pantone“ spalvų palečių. Pavyzdžiui, tame pačiame faile negali būti „Pantone 485C“ ir „Pantone 485U“ spalvos.

RGB spalvos

RGB spalvos

Nenaudokite makete RGB objektų ar spalvų. Visi RGB objektai automatišai bus konvertuoti į CMYK, o rezultatas gali neatikti Jūsų lūkesčio.

Juoda spalva (black) – 100%. juoda spalva, reprocentre automatiškai paruošiama overprint būdu. Todėl spausdinant juodus objektus neskaidriame fone (aukso, sidabro), negalima naudoti vien tik 100% juodą spalvą. Būtina pridėti ir kitų spalvų dedamųjų (pavyzdžiui, C50 M40 Y30 K100). Vien K100 atspausdinus overprint būdu, juoda spalva bus neryški. 

Rekomenduojame visiems juodos spalvos objektams (išskyrus tekstą < 24 pt bei linijas < 3 pt) be 100% juodos spalvos pridėti ir kitų spalvų dedamųjų (pavyzdžiui, C50 M40 Y30 K100). Turėsime taip vadinamą RICH BLACK spalvą. Tai padeda išvengti nepageidaujamų black overprint reiškinių. Be to, juoda spalva su kitų spalvų dedamosiomis bus sodresnėnei vien tik K100.

Pilka spalva (gray)

pilka-spalva-CMYK

Pilkos spalvos fonui, kuris paruošiamas vien tik iš juodos spalvos, rekomenduojame naudoti 5-40% juodos spalvos.

Pilkos spalvos fonui iš CMYK rekomenduojame naudoti CMY: 5-20 proc., K: 5-100%.

Pilka spalva jokiu būdu negali būti sudaryta tik iš CMY be juodos spalvos, o juodos spalvos procentinis dydis turi būti didesnis už CMY procentinius dydžius.

Overprint spalvos

Overprint spalvos

Jeigu Jūs atsitiktinai nustatėte overprint funkciją fono užpildymui ar linijai (kurie uždengia kitus objektus makete), atspausdintas darbas atrodys kitaip, nei matėte dizaino faile, nes dažai yra skaidrūs.

Norėdami patikrinti ar maketas yra tinkamai paruoštas, programoje „Acrobat Pro“ meniu (Ad- vanced/Print production) aktyvuokite funkciją „spaudinio peržiūra“ (Print Preview).

Perėjimai (fountain fills) ir skaidrumas (transparency)

Spalvu perėjimai ir skaidrumai

Nenaudokite spalvos perėjimų SPOT spalvose, nes darbas bus atmestas repro failų paruošimo sistemos.

Nenaudokite skaidrumo funkcijos, esančios „Microsoft“ ar „CorelDraw“ programose. Prieš generuodami PDF suliekite (flaten) skaidrias zonas „Abdobe Iliustrator“ ar „Indesign“ programoje.

Niekada nenaudokite skaidrių zonų persidengiančių viena su kita, nes mūsų darbo eigoje galimi nepageidautini rezultatai.

Suminis dažo kiekis (total ink limit)

Suminis dazo kiekis

Savo dizaino darbe nenaudokite jokios spalvos, kurios suminis dažo kiekis viršija 300% (jis skaičiuojamas sudėjus kartu visas C, M, Y, K reikšmes).

Norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad mūsų programinė įranga automatiškai sumažins suminį dažo kiekį iki tam tikrai popieriaus rūšiai rekomenduojamo. Kreidininiam popieriui – 330%, nekreidiniam – 300%. Iš esmės, tai nepakeis spalvingumo ir skirtumo Jūs praktiškai nepastebėsite, tačiau norėdami išvengti tokios konvertacijos, stenkitės neviršyti 300% suminio dažo kiekio.


Grafiniai elementai

Paveiksliukai (images)

grafiniai elementai / paveiksliukai

Įsitikinkite, kad Jūsų makete nėra žemos rezoliucijos objektų.

Rekomenduojama rezoliucija yra 300-350 dpi CMYK ir Greyscale objektams, 600-2540 dpi – vieno bito bitmap failams.

Bet kokiu atveju, žemesnės rezuliucijos negu 150 dpi, paveiksliukų kokybė spaudoje gali būti prasta.

Taip pat rekomenduojame naudoti tik CMYK ar Grayscale paveiksliukus, nes bet kokie RGB sistemoje pateikti paveiksliukai mūsų sistemoje bus automatiškai konvertuoti į CMYK ir kartais rezultatas gali neatitikti Jūsų lūkesčių.

Šriftai

Sriftai

PDF – įsitikinkite, kad visi šrifiai yra įtraukti (embeded) kuriant PDF failą.

EPS – įsitikinkite, kad visi šrifiai yra paversti kreivėmis (outlines).

Smulkesni nei 7 punktų šriftai turi būti sudaryti tik iš vienos šių spalvų: 100%. Black, 100% Cyan, 100% Magenta, 100% Yellow arba 100% Pantone.

Saugus maketas

Saugus maketas

Svarbi informacija (iliustracijos, tekstas) neturi būti arčiau nei 5 mm iki galutinio gaminio apipjovimo (trim), iškirtimo, skyliavimo, perforavimo ir kt. ribų.

Klijuotų brošiūrų antrame ir trečiame viršeliuose bei visuose vidiniuose puslapiuose svarbi informacija iš vidinės pusės (inside) turi būti atitraukta mažiausiai 8 mm. Minėtuose puslapiuose iš vidinės pusės turi būti palikta 2 mm pločio balta juostelė (be spaudos), kad vidinis blokas kokybiškai prisiklijuotų prie viršelio.

Spirale segtuose gaminiuose, svarbi informacija, esanti ties spiralės segimo kraštine, turi būti atitraukta mažiausiai 12 mm nuo apipjauto lapo krašto.

Linijos

Linijos

Makete negali būti naudojamos linijos, plonesnės nei 0,08 mm.

Linijų spalva, kurių plotis yra iki 0,2 mm, negali būti maišoma iš kelių spalvų, linijos negali būti rastruojamos (turi būti 100% spalvos).


PDF failų paruošimas

Failų pateikimas

Failu pateikimas

Failai pateikiami tik PDF formatu. Prašome paruošti ne aukštesnės, negu 1.6 versijos PDF failus. Rekomenduojama pateikti PDF/X-3 versijos failus.
Visada generuokite failus, kaip Print Quality PDF. Kitokio tipo failai spaudai nėra priimami.
Pagal atskirą susitarimą (už papildomą mokestį) Jūsų pateikti ne PDF tipo failai gali būti konvertuoti į PDF failą. Konvertuotą failą užsakovas privalo ypač atidžiai patikrinti ir jį patvirtinti.
Nepamirškite nurodyti užlaidų (Bleeds) ir apipjovimo žymių (cropmarks) PDF faile.
PDF failai privalo būti neskaidyti (composite).
Nepamirškite vizualiai patikrinti PDF failų Output Preview „Acrobat Pro“ programoje, nes tai yra artimiausias, spaudą atitinkantis vaizdas.
Vidinius leidinio puslapius rekomenduojame pateikti viename faile, tačiau jo dydis neturėtų viršyti 1 GB. Jei maketas skaidomas į kelias dalis, failų pavadinimuose turėtų atsispindėti puslapiai, pvz.: 001-016_darbopavadinimas.pdf, 017- 032_darbopavadinimas.pdf ir kt.
Vidinių leidinio puslapių vienas PDF puslapis turi atitikti vieną leidinio puslapį (nenaudoti sujungimų (spreads)).

Segtų brošiūrų failų pateikimas

Segtų brošiūrų viršelio puslapiai turi būti tame pačiame faile kartu su vidiniais puslapiais. Nepateikite viršelio failų išklotinėje, jei jie turi atitikti vidinių puslapių dydį.

Trauktų brošiūrų failų pateikimas

Trauktų brošiūrų viršelio failai turi būti pateikti kaip išklotinė kartu su nugarėle. Viršelio failas pateikiamas atskirai nuo vidinių puslapių failo.

Failų pateikimas UV lakavimui

Dalinio UV lakavimo failai pateikiami atskirai, kaip vektoriniai PDF failai. UV failo išmatavimai turi visiškai sutapti su pagrindinio failo matmenimis.

Lankstinukų failų pateikimas

Dvilapių failai pateikiami atskirais puslapiais. Trijų ir daugiau dalių lanstinukai pateikiami kaip išklotinė.

Failų pateikimas UV lakavimui

Dalinio UV lakavimo failai pateikiami atskirai, kaip vektoriniai PDF failai.

UV failo išmatavimai turi visiškai sutapti su pagrindinio failo matmenimis. Lakuojami objektai turi būti užpildyti 100% BLACK spalva ir griežtai atitikti lakuojamą vietą. Pageidautina, kad lako forma būtų 1 mm didesnė už lakuojamą objektą. Taip pat prašome nubrėžti kontūrą lakuojamoms raidėms (kuo didesnis tekstas, tuo storesnis turi būti kontūras).

Prašome nelakuoti smulkaus teksto bei plonų linijų.

Failų pateikimas drip off lakavimui

Drip off lakavimas - failu pateikimas

Šiam lakavimo tipui reikalingas inversinis (negatyvinis) vaizdas (priešingai, negu įprastiniam UV lakavimui – žr. aukščiau). T.y., ten, kur reikalingas lakas, turi būti tuščia, o kur jis nereikalingas – 100 proc. užpildas.

Rekomenduojama failą lakavimui paruošti taip:

  1. Failą ruošiame kaip ir parastam daliniam UV lakavimui, kur lakuojami plotai uždengiami vektoriniais objektais 100% juoda (BLACK) spalva.
  2. Lakavimo faile visas pagrindinis puslapis („master page“) uždengiamas 100% Cyan spalva.
  3. Generuojamas PDF failas, kuris sudarytas iš dviejų spalvų Cyan ir BLACK (Cyan atvaizduoja nelakuojamą vietą, BLACK – lakuojamą).
  4. Generuodami PDF failą nenaudokite Black Overprint funkcijos.

Taip sugeneruotą failą patogu naudoti paruošimo spaudai metu. Iš šio failo spaustuvėje išskiriama tik Cyan forma, nes gamybos metu reikalingas negatyvinis UV lako vaizdas.

Failų pateikimas iškirtimui pagal formą

iskirtimas pagal forma

Kertamiems darbams turi būti pateikiama forma PDF formatu. Kirtimo formos failo dydis turi visiškai atitikti gaminio failo dydį.

Skirtingos kalbos versijos

Ruošdami leidininius skirtingomis kalbomis ir norėdami juos spausdinti keičiant tik juodą spalvą, failai turi būti paruošti taip: pagrindas (visom kalbom nekintanti informacija) – CMYK be kintančio teksto skirtingos kalbos tekstai – atskiri failai, tik juoda spalva.
Kitas būdas: paruošti PDF failą su sluoksniais (layers), kur yra CMYK pagrindo sluoksnis, ir atskiri kalbų sluoksniai.


Spalviniai profiliai

spalviniai profiliai

Kreidiniam blizgiam ar matiniam popieriui (1-2 popieriaus tipai), rekomenduojame konvertuoti spalvas naudojant profilį ISOcoated_v2_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 330% arba ISOcoated_v2_300_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 300% (pagrindas FOGRA39 ISO 12647-2:2004). Pastarajį profililį primygtinai rekomenduojame naudoti puriems kreidiniams popieriams („Arctic volume“ ir panašiems).

Nekreidiniam popieriui (4 popieriaus tipas, rekomenduojame konvertuoti spalvas naudojant profilį PSO_Uncoated_ISO12647_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 300%. (pagrindas FOGRA47, tarptautinis ISO 12647-2:2004 standartas).


Spalvų/dažo intensyvumo tolerancijos

Dėl daugelio veiksnių , kurie įtakoja spaudos procesą, yra neįšvengiamas nedidelis spavinis svyravimas atspausdintame gaminyje.
Tai reiškia, kad spalvos gali šiek tiek skirtis nuo spalvų originaliame dizaino faile, nepriklausomai nuo spausdinimo laikantis tarptautinio ISO standarto ir jo leidžiamų tolerancijų.

Daugialankiuose gaminiuose, ypač brošiūrose ar knygose, galimas spalvinis nukrypimas tarp spaudos lankų (žinoma, nustatytose standarto ribose).

Taip pat norime pabrėžti, kad kartojamuose gaminiuose spalvos taip pat gali šiek tiek skirtis.

Dažo intensyvumo tolerencija


Monitoriaus spalvos

Vaizdas, kurį jūs matote monitoriuje, yra sudaromas iš RGB spalvų, todėl neįmanoma tiksliai atkartoti spalvų, kurios bus galutiniame gaminyje, nes spaudoje naudojama CMYK sistema. Be to, vaizdo tikslumui didelę įtaką daro monitoriaus kalibravimas.

 

Atsisiųskite supaprastintas failų paruošimo taisykles PDF.

Spaustuvė Kaune:

  • Kampo g. 7,
  • 50153 Kaunas
  • (8 37) 301 616

Spaustuvė Vilniuje:

  • M. K. Čiurlionio g. 82A,
  • 03100 Vilnius
  •  +370 5 239 9118