Failų paruošimo spaudai gidas

Ar Jūsų failai tinkami spausdinimui? Paprastas failų paruošimo spaudai gidas

 • Failų pavadinimai. Ar Jūsų failų pavadinimai atitinka jų paskirtį (viršelis, vidus, priešlapiai)? Tinkamo failo pavadinimo pavyzdys: ,,manozurnalas_virselis.pdf“, ,,manozurnalas_vidus.pdf“.
 • Failų paruošimas. Jeigu Jūsų produktas bus brošiūra arba knyga, ar žinote, kaip tinkamai paruošti viršelio išklotinę? Ar žinote, koks bus gaminio nugarėlės plotis?
 • Apipjauto gaminio formatas (Trim-box). Ar kuriant failą nustatėte tinkamą apipjauto gaminio formatą (trim-box)? Užlaidos nėra įskaičiuojamos į apipjauto gaminio formatą.
 • Užlaidos. Ar faile yra paliktos užlaidos?
 • Saugi zona. Ar svarbūs dizaino objektai (pavyzdžiui, tekstas) yra išdėstyti saugiu atstumu nuo pjovimo linijos?
 • PDF failų standartai. Ar failus eksportuojate taikant PDF/X standartą?
 • Spalvinė erdvė ir specialios (Pantone) spalvos. Ar Jūsų faile yra naudojamos tik tos spalvos, kurios bus naudojamos spausdinant?

Jeigu į visus klausimus atsakėte „taip“ tuomet Jūsų failas yra tinkamas spausdinimui.


PDF failų paruošimas

 • Eksportuojant PDF failus rekomenduojame naudoti standartines PDF versijas: PDF/X-1 iki PDF/X-4.
 • Failas turėtų būti generuojamas su tinkamu ICC spalvų profiliu. ICC profilis parenkamas, priklausomai nuo to, koks popierius bus naudojamas spausdinant produkciją (kreidiniam popieriui – ISO coated V2, ofsetiniam popieriui – PSO uncoated, spalvų profilius galite atsisiųsti čia) . Jeigu nežinote, kaip pasirinkti tinkamą spalvų profilį, naudokite standartinį Coated Fogra 39 profilį, kuris instaliuotas visose grafinėse programose. Tokiu atveju, reikalingą spalvų konversiją atliks mūsų reprocentro darbuotojai.
 • Kai ruošiate failus brošiūros spausdinimui, visi vidiniai puslapiai turi būti eksportuojami viename PDF faile. Tačiau failų dydis neturėtų viršyti 1 GB. Norint sumažinti failų dydį rekomenduojame naudoti aukščiausios kokybės JPEG suspaudimo parametrus (žr. pav. 1).

 • Nenaudokite „export“ ar „spreads“ nustatymų vidiniams puslapiams. PDF failas turi būti eksportuojamas atskirais puslapiais.
 • Įsitikinkite, kad failų pavadinimai atitinka jų paskirtį (viršelis, vidiniai puslapiai, priešlapiai). Failo pavyzdys: ,,manozurnalas_virselis.pdf“, ,,manozurnalas_vidus.pdf“.

Segtų brošiūrų failų pateikimas

 • Self-cover brošiūrų (t.y. brošiūrų, kurių viršelis ir vidiniai puslapiai spausdinami ant to paties popieriaus): segtos brošiūros viršelis ir vidiniai puslapiai turi būti išsaugoti viename PDF faile. Nepateikite viršelio failų atvertimais, jei jie turi atitikti vidinių puslapių dydį. Nebent, tai yra nestandartinio dydžio viršelis arba viršelis su atvartais.
 • Segtoms brošiūroms, kai viršelis ir vidiniai puslapiai yra spausdinami ant skirtingos rūšies ar skirtingos gramatūros popieriaus, viršelis ir vidiniai puslapiai turi būti pateikiami skirtinguose PDF failuose, atitinkamai nurodant failų pavadinimus. Tiek vidinius, tiek viršelio puslapius reikia eksportuoti PDF faile kaip skirtingus puslapius, o ne kaip atvertimą (spreads), kitaip tariant, vienas PDF puslapis turi atitikti vieną leidinio puslapį.

Klijuotų brošiūrų (siūtų-klijuotų brošiūrų) failų pateikimas

Klijuotų brošiūrų viršelio failai turi būti pateikti kaip išklotinė kartu su nugarėle. Jeigu spausdinama ir vidinėje viršelio dalyje, tuomet failas paruošiamas taip pat (ištisa išklotine / spread) ir pateikiamas tame pačiame „…_viršelis.pdf“ faile. Turėkite omenyje, kad vidinė nugarėlės pusė ir 6-8 mm zona aplink bus naudojama klijavimui ir nebus matoma pabaigtoje brošiūroje. Norėdami rasti daugiau informacijos apie saugią zoną ir viršelio išmatavimus, peržiūrėkite viršelio schemas. Prašome pasitarti su savo projektų vadovu dėl tikslaus nugarėlės pločio, jei abejojate dėl viršelio išmatavimų.


Lankstinukų failų paruošimas

4 puslapių lankstinukai turi būti pateikiami kaip 4 atskirų puslapių PDF failas. Jei lankstinuke yra daugiau, negu 4 puslapiai tai failas pateikiamas kaip išklotinė.


Failų pateikimas UV lakavimui, šilkografijai, folijai, įspaudui, iškėlimui

 • Kiekvienam iš šių procesų failai pateikiami atskirai nuo pagrindinio spausdinimo failo. UV lakavimo, šilkografijos, folijos, įspaudo ar iškėlimo failo (PDF) išmatavimai turi visiškai sutapti su pagrindinio failo matmenimis.
 • Objektai, kuriems turėtų būti taikomas vienas iš apdailos būdų (UV lakavimas, šilkografija, folija, įspaudas ar iškėlimas), turi būti užpildyti 100% BLACK spalva ir tiksliai atitikti apdailos vietą. 
  Jeigu apdaila taikoma ant jau atspausdintų objektų, tai objektai turi idealiai atitikti apdailos plotą. Nerekomenduojame apdailos taikyti tekstams, kurių dydis yra mažesnis, negu 6pt, ir linijoms, kurios yra plonesnės, negu 0,1 mm. Atstumas tarp dviejų objektų su apdaila turėtų būti ne mažesnis, kaip 0,4 mm.

Failų pateikimas iškirtimui pagal formą

iskirtimas pagal forma

Kirtimo forma kertamiems darbams turi būti pateikiama atskiru PDF formato failu. Kirtimo formos failo dydis turi visiškai atitikti gaminio failo dydį.


Skirtingos kalbos versijos

 • Ruošiant leidinius skirtingomis kalbomis ir norint juos spausdinti keičiant tik juodą spalvą, failai turi būti paruošti taip: pagrindas (visom kalboms nekintanti informacija) – CMYK failas be kintančio teksto. Tik juodos spalvos skirtingų kalbų tekstai turi būti sudėti į atskirus failus.
 • Kitas būdas: paruošti PDF failą sluoksniais (layers), kur yra CMYK pagrindo sluoksnis ir atskiri kalbų sluoksniai.

Galutinės formos maketo linijos, užlaidos ir saugi zona

 • Kiekvienas spausdinimui paruoštas failas turi turėti: (žr. pav. 2)
 • aprašytą galutinį gaminio formatą (trim-box). Galutinio formato linijų PDF faile dažniausiai nesimato, bet tai yra svarbi informacija apie gaminio galutinį dydį;
 • užlaidos: visi objektai faile arba turėtų tilpti saugioje zonoje, arba išsiplėsti į 3 mm užlaidų zoną;
 • saugi zona. Kad svarbūs objektai (pavyzdžiui: teksto dalis) nebūtų nupjauti, jie turėtų tilpti plote, kuris vadinamas saugia zona. Ši zona turėtų būti bent 3mm atstumu nuo viršaus, apačios ir šoninių puslapio kraštų bei 10 mm atstumu nuo vidinės (nugarėlės) pusės.


Užlaidos (Bleed)

Užlaidos nereikalingos

Užlaidos reikalingos

Užlaidos reikalingos, kai grafinis vaizdas (fotografijos, tekstas, fonas) tęsiasi iki pat gaminio krašto.
Turi būti paruoštas galutinio formato maketas (trim) + užlaidos (bleed). Užlaidos turi būti ne mažesnės, negu 3 mm.

parastes

Užlaidos nereikalingos

Užlaidos reikalingos

Brošiūrose užlaidos privalo būti iš trijų pusių: viršaus (top), apačios (bottom) ir išorės (outside). Vidinėje pusėje (inside) užlaidos nėra būtinos.

Svarbu! Klijuotų brošiūrų viršelio išklotinėse, spirale įrištose brošiūrose bei kituose gaminiuose (skrajutėse, lankstinukuose, ir kt.) užlaidos privalo būti iš visų pusių.

Užlaidos

Užlaidos nereikalingos

Uzlaidos

Užlaidos reikalingos

Generuodami PDF įsitikinkite, kad nustatymuose nurodėte parinktį „įtraukti užlaidas“.

Rekomenduojame makete nurodyti apipjovimo ir užlaidų žymes. Jos generuojamos automatiškai PDF kūrimo metu nurodant Crop marks parinktį. Apipjovimo žymės turi būti ne arčiau, kaip 2 mm iki pjovimo (trim box) ribos.

Trilapiai

Prašome remtis šiuo šablonu ruošiant trijų dalių lankstinukus:

A4 lankstinuko ismatavimai priekine puse

A4 lankstinuko ismatavimai vidine puse

Svarbu! Į vidų sulankstomų gaminių pirmas puslapis (viršelis) turi būti platesnis už kitus. „Armonikėlės“ tipo lankstinukų puslapiai turi būti vienodo dydžio.
Lankstinukų, kuriuose yra daugiau negu viena lenkimo linija (trijų dalių, keturių dalių ir kt.), failai pateikiami kaip lankstinuko išklotinė.

kietvirsio virselio isklotine

Išklotinės matmenys pateikti mm
X – vidinio bloko plotis, Y – vidinio bloko ilgis, Z – nugarėlės storis.


Grafiniai elementai

Paveiksliukai (images)

grafiniai elementai / paveiksliukai

Įsitikinkite, kad Jūsų makete nėra žemos rezoliucijos objektų.

Rekomenduojama rezoliucija yra 300-350 dpi CMYK ir Greyscale objektams, 600-2540 dpi – vieno bito bitmap failams.

Bet kokiu atveju, žemesnės, negu 150 dpi, rezuliucijos paveiksliukų kokybė spaudoje gali būti prasta.

Taip pat rekomenduojame naudoti tik CMYK ar Grayscale paveiksliukus, nes bet kokie RGB sistemoje pateikti paveiksliukai mūsų sistemoje bus automatiškai konvertuoti į CMYK ir kartais rezultatas gali neatitikti Jūsų lūkesčių.

Šriftai

Sriftai

PDF – įsitikinkite, kad visi šriftai yra įtraukti (embeded) kuriant PDF failą.

EPS – įsitikinkite, kad visi šriftai yra paversti kreivėmis (outlines).

Smulkesni, negu 7 punktų šriftai turi būti sudaryti tik iš vienos šių spalvų: 100% Black, 100% Cyan, 100% Magenta, 100% Yellow arba 100% Pantone.

Linijos

Linijos

Makete negali būti naudojamos linijos, plonesnės, negu 0,08 mm.

Linijų, kurių plotis yra iki 0,2 mm, spalva negali būti maišoma iš kelių spalvų, linijos negali būti rastruojamos (turi būti 100% spalvos).


Spalvos

Papildomos (SPOT) spalvos

SPOT spalvos

Įsitikinkite, kad makete naudojamos papildomos (SPOT) spalvos yra iš „Pantone“ spalvų paletės.

Nepalikite SPOT spalvų CMYK darbuose, nes automatinio konvertavimo metu atliktas pakeitimas gali neatikti Jūsų lūkesčių spalvai. Kaip naudojamos SPOT spalvos, paprasčiausia patikrinti „Acrobat PRO“ programoje pasirinkus skaidymo peržiūros (Separation preview) funkciją. Nenaudokite skirtingų „Pantone“ spalvų palečių. Pavyzdžiui, tame pačiame faile negali būti „Pantone 485C“ ir „Pantone 485U“ spalvos.

RGB spalvos

RGB spalvos

Nenaudokite makete RGB objektų ar spalvų. Visi RGB objektai automatiškai bus konvertuoti į CMYK, o rezultatas gali neatikti Jūsų lūkesčių.

Juoda spalva (black) – 100% juoda spalva, reprocentre automatiškai paruošiama overprint būdu. Todėl spausdinant juodus objektus neskaidriame fone (aukso, sidabro), negalima naudoti vien tik 100% juodą spalvą. Būtina pridėti ir kitų spalvų dedamųjų (pavyzdžiui, C50 M40 Y30 K100). Vien K100 atspausdinus overprint būdu, juoda spalva bus neryški. 

Rekomenduojame visiems juodos spalvos objektams (išskyrus tekstą < 24 pt bei linijas < 3 pt) be 100% juodos spalvos pridėti ir kitų spalvų dedamųjų (pavyzdžiui, C50 M40 Y30 K100). Turėsime taip vadinamą RICH BLACK spalvą. Tai padeda išvengti nepageidaujamų black overprint reiškinių. Be to, juoda spalva su kitų spalvų dedamosiomis bus sodresnė,negu naudojant vien tik K100.

Pilka spalva (gray)

pilka-spalva-CMYK

Pilkos spalvos fonui, kuris paruošiamas vien tik iš juodos spalvos, rekomenduojame naudoti 5-40% juodos spalvos.

Pilkos spalvos fonui iš CMYK rekomenduojame naudoti CMY: 5-20 proc., K: 5-100%.

Pilka spalva jokiu būdu negali būti sudaryta tik iš CMY be juodos spalvos, o juodos spalvos procentinis dydis turi būti didesnis už CMY procentinius dydžius.

Overprint spalvos

Overprint spalvos

Jeigu Jūs atsitiktinai nustatėte overprint funkciją fono užpildymui ar linijai (kurie uždengia kitus objektus makete), atspausdintas darbas atrodys kitaip, nei matėte dizaino faile, nes dažai yra skaidrūs.

Norėdami patikrinti, ar maketas yra tinkamai paruoštas, programoje „Acrobat Pro“ meniu (Ad- vanced/Print production) aktyvuokite funkciją „spaudinio peržiūra“ (Print Preview).

Perėjimai (fountain fills) ir skaidrumas (transparency)

Spalvu perėjimai ir skaidrumai

Nenaudokite spalvos perėjimų SPOT spalvose, nes repro failų paruošimo sistema nepriims darbo.

Nenaudokite skaidrumo funkcijos, esančios „Microsoft“ ar „CorelDraw“ programose. Prieš generuodami PDF suliekite (flaten) skaidrias zonas „Abdobe Iliustrator“ ar „Indesign“ programoje.

Niekada nenaudokite skaidrių zonų persidengiančių viena su kita, nes mūsų darbo eigoje galimi nepageidautini rezultatai.

Suminis dažo kiekis (total ink limit)

Suminis dazo kiekis

Savo dizaino darbe nenaudokite jokios spalvos, kurios suminis dažo kiekis viršija 300% (jis skaičiuojamas sudėjus kartu visas C, M, Y, K reikšmes).

Norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad mūsų programinė įranga automatiškai sumažins suminį dažo kiekį iki tam tikrai popieriaus rūšiai rekomenduojamo. Kreidininiam popieriui – 330%, nekreidiniam popieriui – 300%. Iš esmės, tai nepakeis spalvingumo ir skirtumo Jūs praktiškai nepastebėsite, tačiau norėdami išvengti tokios konvertacijos, stenkitės neviršyti 300% suminio dažo kiekio.


 

Spalvų profiliai

spalviniai profiliai

Kreidiniam blizgiam ar matiniam popieriui (1-2 popieriaus tipai), rekomenduojame konvertuoti spalvas naudojant profilį ISOcoated_v2_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 330% arba ISOcoated_v2_300_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 300% (pagrindas FOGRA39 ISO 12647-2:2004). Pastarajį profililį primygtinai rekomenduojame naudoti puriems kreidiniams popieriams („Arctic volume“ ir panašiems).

Nekreidiniam popieriui (4 popieriaus tipas, rekomenduojame konvertuoti spalvas naudojant profilį PSO_Uncoated_ISO12647_eci.icc, didžiausias dažo kiekis – 300%. (pagrindas FOGRA47, tarptautinis ISO 12647-2:2004 standartas).


Spalvų/dažo intensyvumo tolerancijos

Dėl daugelio veiksnių , kurie įtakoja spaudos procesą, yra neįšvengiamas nedidelis spavinis svyravimas atspausdintame gaminyje.
Tai reiškia, kad spalvos gali šiek tiek skirtis nuo spalvų originaliame dizaino faile, nepriklausomai nuo spausdinimo laikantis tarptautinio ISO standarto ir jo leidžiamų tolerancijų.

Daugialankiuose gaminiuose, ypač brošiūrose ar knygose, galimas spalvinis nukrypimas tarp spaudos lankų (žinoma, nustatytose standarto ribose).

Taip pat norime pabrėžti, kad kartojamuose gaminiuose spalvos taip pat gali šiek tiek skirtis.

Dažo intensyvumo tolerencija


Monitoriaus spalvos

Vaizdas, kurį jūs matote monitoriuje, yra sudaromas iš RGB spalvų, todėl neįmanoma tiksliai atkartoti spalvų, kurios bus galutiniame gaminyje, nes spaudoje naudojama CMYK sistema. Be to, vaizdo tikslumui didelę įtaką daro monitoriaus kalibravimas.

 

Atsisiųskite supaprastintas failų paruošimo taisykles PDF.

Spaustuvė Kaune:

 • Industrijos g. 12, Biruliskės
 • 54469 Kauno raj.
 • +370 37 301 616

Spaustuvė Vilniuje:

 • M. K. Čiurlionio g. 82A,
 • 03100 Vilnius
 •  +370 37 301 616